HİZMETLERİMİZ

K BELGESİ K1 K2 K3

K Yetki Belgesi Nedir ?
Yurtiçi eşya taşımacılığı yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilir. Taşımanın şekline göre türlere ayrılır. Taşımanın şekline göre aşağıdaki türlere ayrılır :
K1 Belgesi Nedir, Nasıl Alınır, İstenilen Evraklar Nelerdir ?
K1 Yetki Belgesi ; Ticari amaçla eşya taşımacılığı yapacaklara verilir.Şirketler için 75 ton taşıma kapasitesi şahıslar için 25 ton kapasite şartı uygulanmaktadır. K1* (il içi ) Ticari amaçla il içinde kamyonetlerle yapılan taşımalar.
K2 Belgesi Nedir, Nasıl Alınır, İstenilen Evraklar Nelerdir ?
K2 Yetki Belgesi ; Sadece kendi esas iştigal konusu ile ilgili eşya taşımacılığı yapacak ve ticari taşımacılık yapmayacaklara verilir. K2* (3,5 ton altı araçlar) :Sadece kendi esas iştigal konusu ile ilgili kamyonetlerle eşya taşımacılığı yapacak ve ticari taşımacılık yapmayacaklara verilir.


 


K3 Belgesi Nedir, Nasıl Alınır, İstenilen Evraklar Nelerdir ?
K3 Yetki BelgesiTicari amaçla ev ve büro eşyası taşımacılığı yapacaklara verilir.
 

K Yetki Belgesi Nasıl Alınır :
Ulaştırma bakanlığının en son 31.12.2010 tarih ve 27802 sayılı Resmi Gazete(3.Değişiklik) yaptığı değişikle resmi gazetede yayınlanan ve taşımacılıkta kullanılan araçların kayıt altına alınması kapsamında zorunlu hale getirilen belge türüdür. 

Belge kapsamına giren mükelleflerin Ulaştırma Bakanlığına başvurarak işlemlerini yaptırmaları gerekmektedir. Aksi takdirde K1 K2 BELGESİ olmadan taşımacılık yapanlara ceza uygulanmaktadır.

K Yetki Belgesi Yenileme İşlemleri:
Süresi dolan K1 belgesinin ve k2 belgesinin yenileme işlemi için yetki belgesibitiş tarihinden 60 gün önce başlayan süreç etki belgesinin bitiş tarihinden 60gün sonrasına kadar devam eder.

Bu süreler içinde başvuru yapanlar yetki belgelerinin yenilenmesi için bu yılki yetki belgesi ücretinin %5 ini ödeyerek yetki belgelerini 5 yıl daha kullanabilirler. 

Yalnız yetki belgesi süresi dolduktan sonraki 60 günlük ek süre %5 ödeyerek belge yenileme şansınızı korurken araçlarınız cezadan muaf tutmaz. kısaca k1 ve k2 belgenizin bitiş tarihinden itibaren araçlarınız belgesiz sayılır ve yakalanırsa belgesiz taşımacılık yaptığı için cezaya maruz kalır.

Bu 60 günlük ek süre sadece indirimden yararlanmanız içindir.yetki belgesi bitiş tarihinden sonraki 60 günlük ek süre içinde başvuru yapmayanlara 30 günlük ikinci bir ek süre daha tanınır fakat bu 30 günlük ikinci ek süre içinde başvuru yapanlar bu yılki yetki belgesi ücretinin %50 sini ödeyerek yetki belgelerini yenileyebilirler.

K Belgesi süre uzatımı :
• K Belgesi için il içinde kamyonetler ile yapılan ( toplam yüklü ağırlığı 3,5 tonu geçmeyen araçlar) taşımalarda yetki belgesi bulundurma zorunluluğu 30.04.2010 dur.
• K Belgesi için il içinde kamyonetler ile yapılan ( toplam yüklü ağırlığı 3,5 tonu geçmeyen araçlar) taşımalarda yetki belgesi bulundurma zorunluluğu 30.04.2010 tarihi itibariyle başlamıştır.
İndirimli fiyat uygulaması 31.12.2011 e kadar devam edecek olup indirim oranı 31.12.2011 e kadar % 90 olarak bu tarihten sonra ise kalıcı olarak % 75 oranında uygulanacaktır.
• Kesinlikle bu süreler ceza uzatımı ile ilgili olmayıp kontrol ve ceza uygulamaları şehir içi ve şehirler arası olarak kamyonet türü araçlarda dahil olmak üzere 30.04.2010 tarihi itibariyle uygulanmaktadır.

NOT : Daha detaylı bilgi için firmamızla irtibata geçmeniz yeterli olacaktır. Gerekli formlar, dilekçe örnekleri ve istenen evrakların listesi aşağıdaki linklerdedir.

YETKİ BELGESİ BAŞVURU FORMU
K2 YETKİ BELGESİ İÇİN İSTENİLEN BELGELER
TAŞIT KARTI İŞLEM BAŞVURU FORMU
K1 BELGE İSTENİLEN EVRAKLAR

TRAFİK İŞLEMLERİ,ÖTV'SİZ ARAÇ ve DEĞER KAYBI TEKLİF & DANIŞMA HATTI
0 212 673 07 70